środa, 3 lipca 2013

NaznaczonaDrodzy czytelnicy, jeżeli takowi jeszcze są.


Szeregowa Martyna Primary Mediastinal Lymphoma uprzejmie donosi, że żyje, co więcej, cieszy się niezłym zdrowiem, jak na osobę chorą. Chora Martyna jest zdrowa. I nagle „zdrowie” zaczyna być pojęciem względnym, prawda?

Ostatnimi czasy uskuteczniałam opalanie w wersji hard, tzn sielankową radioterapię. 
Tak, sielanka! Naświetlania zniosłam bardzo dobrze, męczące było dla mnie jedynie rutynowe dojeżdżanie do Instytu przez ponad 3 tygodnie. 

Nie przeszkodziło mi to bynajmniej w wyjeździe do Łodzi, na koncert pewnego boskiego wirtuoza, jakim jest Eric Clapton. To było WYDARZENIE. Ze smaczkiem wspominam widok cudownie zręcznych palców Claptona, błądzących po strunach; dłoni, dzięki którym mogłam doświadczyć swoistego muzycznego katharsis.
Nie będę relacjonować reszty moich doznań. Co przeżyłam – to moje. 

Ad rem, moi wspaniali.
Jestem człowiekiem naznaczonym – dosłownie. Wiele osób z pewną dozą ciekawości przygląda się fikuśnym kropkom, zdobiącym przypieczoną na chrupko klatkę piersiową. Niewielu natomiast wie, co one oznaczają. Mogą jedynie przypuszczać, że takiemu dziewczęciu zabrakło fantazji u tatuażysty, więc zażyczyła sobie kropkę „Tu! Tu! O! I jeszcze tutaj!”.  

Ale swój pozna swego. Przekonałam się o tym, kupując róże w kwiaciarni. Pani florystyka zawiązując wstążeczkę na kwiatkach, badawczo zerkała to na chustkę, zdobiącą moją głowę; to na ‘znaki’ znajdujące się na mojej klatce, które – chcąc nie chcąc – trochę widać, i które ja notorycznie zapominam zasłonić.
- Przepraszam, że ja będę taka niedyskretna, ale pani jest taka młoda, a widzę, że tu na dekolcie ma pani mapkę… - nieśmiało zagaiła miła pani.
- Do radioterapii – dokończyłam, uśmiechając się.
- Tak, do radioterapii. Bo widzi pani, ja też chorowałam, mając 26 lat. I też byłam naświetlana.  – tu wskazała swój dekolt, i dopiero dostrzegłam nieco wyblakłe już znajome kropki. – Znajomi mówili, że można to usunąć, ale jakoś darowałam sobie. Śmieję się czasem, że w pewien sposób jestem…
- Naznaczona – pokiwałam głową, wpadając pani w słowo.

Spotkanie to pokrzepiło mnie w jakiś sposób, bo… razem jest nas wielu, NAS nie pokonacie.
Mówię tu do nowotworów, jeżeli mogę sobie pozwolić na taką personifikację.

Na ciele mam wiele blizn pochorobowych, wspomniane wyżej tatuaże. Pamiątki po mediastinoskopii, biopsji czy wkłuciu centralnym.
Jednak największą blizną, jaką jesteśmy naznaczeni my – chorzy, to ślad po chorobie, tkwiący gdzieś głęboko w psychice. To jest prawdziwe brzemię. Brzemię, która powraca w najgorszych koszmarach.
I ja często wracam w snach do miejsca, w którym spędziłam pół roku. W tych snach nigdy nie mogę wyjść z pokoju, w którym leżałam. Tak było w istocie.
Naprawdę sporo czasu zajęło mi przekonanie samej siebie, że jestem już w domu, że nie leżę już w szpitalu.
Ale znakomity czas, choć sporo osób broni się przed tym stwierdzeniem, leczy rany.

Teraz jestem wolna, dalej szybuję przez życie, zatrzymując się co jakiś czas na odpoczynek.
I choć w piątek mam kontrolę w umiłowanym przeze mnie sanatorium na Banacha, to TERAZ szybuję dalej. 
Ważna jest bowiem chwila, która trwa.Ściskam wszystkich serdecznie.
Wojownicy,  nie poddawać się! Głowa do góry! Walczymy dalej o każdą chwilę!
I pamiętajcie, że
razem jest nas wielu. Nas nie pokonacie!
DO BOJU!!!

P.S.
Jeżeli potrzebujecie pozytywnej energii, zachęcam do pisania do mnie. Chętnie porozmawiam z każdym, może pomogę w jakikolwiek sposób. 


6 komentarzy:

 1. My ZARAŻAMY DOBRYM NASTAWIENIEM ;)

  http://aleksandra-popowczak.blogspot.com/
  zapraszam do mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najgorsze za Tobą teraz juz tylko lepiej będzie !:)

  OdpowiedzUsuń
 3. jesteś po prostu prawdziwym wojownikiem, bardzo lubie wchodzić na twój blog - bo pisać o chorobie w taki sposób w jaki Ty to robisz jest niesamowite ściskam Cie mocno Magda

  OdpowiedzUsuń
 4. Martynko,
  zarażasz optymizmem. Twoje słowa, które tu napisałaś czytałam z niekłamaną przyjemnością. Do boju! Mam przeczucie, graniczące z pewnością, że Tobie uda się wszystko. Jesteś Wielka! I tak trzymaj!
  Maryśka

  OdpowiedzUsuń
 5. Mega siła , mega wytrwałość, mega dojrzałość, mega ukłon w Twoją stronę!!! Sciskam ! ;*

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj. Moja mama choruje na białaczkę, będąc razem z nią w tej walce poznaję historie innych ludzi. Najtrudniej jednak jest pogodzić się z chorobą ludzi tak młodych, jak Ty... ja jednak nawet przez moment czytają Twojego bloga nie widziałam w Tobie osoby chorej, jesteś śliczną kobietą, pomimo łysej główki, jesteś piękna! pełna życia i radości. Jesteś przykładem dla tych, którzy narzekają na co dzień, że czegoś nie mają i bez tego trudno im żyć. Rzeczy materialne nie mają znaczenia, Ty naprawdę wiesz, co jest człowiekowi potrzebne... ZDROWIE :) i tego Ci życzę... pozdrawiam.
  Alicja

  OdpowiedzUsuń